Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Tereny zalewowe szansą dla biomasy
Biomasa - Tereny zalewowe szansą dla biomasy Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 24 Czerwiec 2010 15:15

biomasaPlantacje roślin energetycznych mogą być zakładane na słabszych glebach, terenach do rekultywacji lub nieużytkach, odłogach czy ugorach. Plantacje mogą być zakładane także na terenach objętych klęską powodzi.

- Mieliśmy to nieszczęście, że część naszych plantacji celowych roślin energetycznych była zlokalizowana na terenie zalewowym. Plantacja Miskantusa została podczas tegorocznej powodzi dwukrotnie zalana. Wnioski z tego bolesnego doświadczenia są jednak takie, że tam gdzie strumień rzeki nie był tak bardzo intensywny, plantacja przetrwała, ma się doskonale i widać nowe przyrosty - tłumaczył dla portalu wnp.pl Wojciech Mazurkiewicz, prezes spółki „AES”, której łącznie zalane zostało 10 ha, stanowiących 10 proc. wszystkich plantacji spółki.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez spółkę AES w przypadku wykorzystania biomasy w postaci Trawy Wieloletniej - Miskanta Energetycznego - zwrot na kapitale z biomodernizacji instalacji w ciepłowniach lokalnych (rozproszonych) jest poniżej 5 lat bez dotacji, natomiast z dotacją to 2-3 lata.
- Miskant na części zalanej przez powódź rośnie bardzo dobrze, plon z hektara będzie powyżej średniej, zatem jest to roślina szczególnie dedykowana na tereny zalewowe. A w szczególności dedykowana jest dla planowanych i nowo powstających polderów na terenach zalewowych znajdujących się w bliskiej odległości od dużych elektrowni w dolinie Wisły i Odry - wyjaśniał dalej Wojciech Mazurkiewicz.

Źródło: WNP