Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - UE będzie importować energię elektryczną z afrykańskich elektrowni słonecznych
Energia słoneczna - UE będzie importować energię elektryczną z afrykańskich elektrowni słonecznych Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 24 Czerwiec 2010 15:22
solarW ciągu pięciu lat Europa zacznie importować z północnej Afryki energię elektryczną pochodzącą z elektrowni słonecznych, powiedział komisarz europejski Guenther Oettinger w wywiadzie dla agencji Reuters, po spotkaniu z ministrami do spraw energii Maroka, Algierii i Tunezji.

Unia Europejska wspiera projekt budowy potężnych elektrowni słonecznych na Saharze, z których energia popłynie do krajów starego kontynentu. Według niemieckiego polityka za pięć lat Europa może mieć do dyspozycji kilkaset megawatów mocy z tego źródła, a z czasem nawet kilka tysięcy megawatów, dzięki projektowi Desertec. Według przyjętych obecnie założeń, do 2020 roku, 20 procent energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Program Desertec ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

W ramach programu, w ciągu następnych dwudziestu do czterdziestu lat, przeznaczonych ma zostać kilkaset miliardów Euro na pozyskiwanie energii elektrycznej na pustyni. W skład konsorcjum Desertec wchodzą między innymi tak potężne instytucje jak Deutsche Bank, RWE, Siemens.
Przedstawiciele państw północnej Afryki są zainteresowani współpracą i opracowaniem odpowiedniej infrastruktury i standardów rynkowych umożliwiających niczym niezakłócony handel energią z Europą. Produkowana na ich terenie elektryczność będzie zaspokajać także miejscowe potrzeby.