Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Fabryka ABB odsłania największą w krajach nordyckich elektrownię słoneczną
Energia słoneczna - Fabryka ABB odsłania największą w krajach nordyckich elektrownię słoneczną Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 25 Czerwiec 2010 15:24

solarNajwiększa, podłączona do sieci energetycznej elektrownia słoneczna w krajach nordyckich, zbudowana na dachu fabryki ABB, została oficjalnie oddana do użytku podczas ceremonii otwarcia, w której wzięli udział minister gospodarki Finlandii oraz osobistości ze świata nauki, przemysłu i biznesu.

Elektrownia słoneczna o łącznej mocy 181 kW zamontowana została na dachu znajdującej się w Helsinkach, w Finlandii fabryce ABB, Pitäjänmäki, produkującej niskonapięciowe napędy prądu przemiennego. Wytwarzana energia elektryczna ma być wykorzystywana do ładowania akumulatorów wózków widłowych i zmniejszenia szczytowego zużycia energii w fabryce.

Elektrownia jest pierwszą w Finlandii wykorzystującą ostatnio wprowadzone przez ABB na rynek inwertery szeregowe wspólnie z inwerterem centralnym. Obydwa typy są projektowane i produkowane w fabryce w Helsinkach. Inwertery do elektrowni słonecznych produkcji ABB są wykorzystywane do przekształcania prądu stałego wytwarzanego przez panele słoneczne w wysokiej jakości prąd przemienny, który może trafić bezpośrednio do sieci energetycznej.

Wykorzystanie kilku małych przekształtników rozwiązuje problem nierównomiernego pokrycia powierzchni przez układ paneli słonecznych, spowodowany różnymi przeszkodami znajdującymi się na dachu i na sąsiadujących budynkach. W tym właśnie celu inwertery szeregowe* o zakresie mocy od 4 do 8 kW i jeden inwerter centralny** 120 kW marki ABB są stosowane na obszarze modułu słonecznego o powierzchni 1 200 m2. Wszystkie przekształtniki są podłączone do systemu automatyki budynku i mogą być monitorowane zdalnie.

Wytwarzana energia elektryczna jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów wózków widłowych i zmniejszania szczytowego zużycia energii elektrycznej w fabryce.

Redukcja szczytowego zużycia energii

“Ten system jest dobrym przykładem korzyści płynących z zastosowania zdecentralizowanej produkcji energii elektrycznej w pobliżu miejsca jej użytkowania" mówi Antti Suontausta, starszy wiceprezes obszaru niskonapięciowych napędów prądu przemiennego w ABB. “Energetyka słoneczna tworzy wartość dodaną dla jej użytkowników, zwłaszcza użytkowników budynków komercyjnych i przemysłowych, gdzie szczytowe zużycie energii może zostać ograniczone poprzez wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez system paneli słonecznych."

Mimo, że Finlandia nie słynie z obfitości promieni słonecznych, to jednak elektrownia słoneczna o mocy 181 kW ma wyprodukować w ciągu roku około 160 000 kWh korzystając z długich letnich dni w tym regionie. Ta ilość wyprodukowanej energii elektrycznej stanowi ekwiwalent dziennego zużycia prądu przez około 30 domów mieszkalnych (nie wliczając w to ogrzewania elektrycznego). Wytworzony prąd trafia bezpośrednio do sieci elektrycznej fabryki i jest wykorzystywany do zasilania akumulatorów wózków widłowych. Każda nadwyżka jest wykorzystywana do zmniejszania innych obciążeń w sieci zasilającej fabryki.

Największa, podłączona do sieci energetycznej elektrownia słoneczna w krajach nordyckich, zbudowana na dachu fabryki ABB, została oficjalnie oddana do użytku podczas ceremonii otwarcia, w której wzięli udział minister gospodarki Finlandii oraz osobistości ze świata nauki, przemysłu i biznesu.
Elektrownia słoneczna o łącznej mocy 181 kW zamontowana została na dachu znajdującej się w Helsinkach, w Finlandii fabryce ABB, Pitäjänmäki, produkującej niskonapięciowe napędy prądu przemiennego. Wytwarzana energia elektryczna ma być wykorzystywana do ładowania akumulatorów wózków widłowych i zmniejszenia szczytowego zużycia energii w fabryce.

Elektrownia jest pierwszą w Finlandii wykorzystującą ostatnio wprowadzone przez ABB na rynek inwertery szeregowe wspólnie z inwerterem centralnym. Obydwa typy są projektowane i produkowane w fabryce w Helsinkach. Inwertery do elektrowni słonecznych produkcji ABB są wykorzystywane do przekształcania prądu stałego wytwarzanego przez panele “Nasza decyzja o ulokowaniu elektrowni słonecznej na dachu fabryki to rozwiązanie bardzo efektywne z ekonomicznego punktu widzenia także dzięki temu, że wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń," mówi Jyrki Leppänen, dyrektor odpowiedzialny za rynek przemienników do elektrowni słonecznych w ABB. “ABB w Finlandii jest w skali globalnej odpowiedzialna za rozwój, produkcję i marketing inwerterów słonecznych. Dzięki tej elektrowni mamy możliwość przetestowania naszych produktów w modułach słonecznych w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto będziemy mogli przetestować kompatybilność naszych inwerterów z systemem automatyki budynku."

Wartościowa lekcja

Projekt, którego koszt wyniósł około 500 000 euro, jest częściowo pokrywany przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Gospodarki w Finlandii z funduszu przeznaczonego na inwestycje w systemy i technologie energii odnawialnej. Ten projekt mieści się również w strategii tworzenia nowych technologii i miejsc pracy w tym sektorze.

System, a zwłaszcza centralny inwerter marki ABB, dostarczają firmie wartościowych informacji o tym, jak działają takie elektrownie w zimnych krajach nordyckich, o niskim poziomie nasłonecznienia i wolnym przechodzeniu nocy w dzień.

Moduły słoneczne i system instalacji dachowej nowego typu zostały dostarczone przez firmę Naps Systems Oy i jej partnera Purso Oy, który dostarcza systemy profili do montażu modułów.

Fabryka ABB, Pitäjänmäki jest globalnie odpowiedzialna za rozwój, produkcję, sprzedaż i marketing inwerterów słonecznych. Jest to również miejsce produkcji wiodących na świecie przemienników częstotliwości do regulacji prędkości obrotowej silników indukcyjnych, przemienników do turbin wiatrowych i dużych maszyn elektrycznych.

*Niewymagające transformatora, jednofazowe, łączone szeregowo inwertery produkcji ABB przekazują energię zebraną z paneli słonecznych do sieci. Są odpowiednie dla małych i średniej wielkości systemów fotowoltaicznych podłączonych do publicznej sieci elektrycznej. Inwertery szeregowe marki ABB cechuje wysoka efektywność konwersji, co oznacza więcej energii elektrycznej przekazywanej do sieci, wyższe dochody i szybszy zwrot z inwestycji, a także wbudowana ochrona, która znacząco ogranicza koszty urządzeń zewnętrznych, kompaktowe rozmiary, które uwalniają miejsce dla innych urządzeń, intuicyjny i łatwy do odczytu wyświetlacz, który może być zamontowany zarówno w obudowie przekształtnika, jak i poza nią.

Źródło: WNP