Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Jest decyzja środowiskowa dla ekospalarni w Krakowie
Biomasa - Jest decyzja środowiskowa dla ekospalarni w Krakowie Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 28 Czerwiec 2010 14:49

biomasaPrezydent Miasta Krakowa wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) w Krakowie. Uzyskanie decyzji pozwoli inwestorowi, którym jest Krakowski Holding Komunalny S.A, na złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności.

- Mając decyzję możemy złożyć wniosek o unijne dofinansowanie na budowę zakładu. Dokumentację mamy już gotową i najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia zawieziemy ją do Warszawy- informuje Marek Jaglarz, prezes KHK SA. Wniosek o dofinansowanie, po opinii Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, trafi do Brukseli. Decyzję w tej sprawie poznamy jesienią. Na cały projekt wart około 700 milionów, w ramach którego powstaje inwestycja Kraków może dostać ok 400 mln unijnego wsparcia.

Równocześnie z ubieganiem się o pomoc z Unii Europejskiej, Krakowski Holding Komunalny SA złoży wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w formule zaprojektuj i wybuduj oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.
- Liczę, że w pierwszej połowie 2011 roku podpiszemy umowę z wykonawcą - mówi prezes KHK SA. Zgodnie z planem, uruchomienie zakładu przy ul. Giedroycia powinno nastąpić w 2014 roku.

Krakowska ekospalarnia ma być ostatnim elementem systemu gospodarki odpadami w mieście. ZTPO powstaje w ramach projektu "Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie", który znajduje się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Projekt będzie współfinansowany ze środków UE do 85 procent kosztów kwalifikowanych. Resztę sfinansuje KHK, odpowiedzialny za przygotowanie projektu, budowę oraz eksploatację ekospalarni. Projekt przewiduje także zakup kilkuset kompletów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.

ZTPO będzie nowoczesną instalacją zapewniająca odzysk energetyczny w postaci skojarzonej tj. odzysk energii elektrycznej i cieplnej. Przy budowie ZTPO zostaną wykorzystane najnowocześniejsze techniki. Zakład będzie spełniał wymagania BAT (ang. Best Available Techniques- najlepsze dostępne techniki) gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, sprawdzonych w działających zakładach. Dzięki temu możliwe będzie spełnienie najbardziej rygorystycznych norm emisyjnych. ZTPO będzie bezpiecznym dla środowiska i ludzi obiektem podlegającym ciągłemu monitoringowi.

W Krakowie wytwarzanych jest obecnie około 321 tysięcy ton odpadów komunalnych. Według prognoz w 2020 r. będzie to ok. 340 tysięcy ton. Obecnie większość odpadów, aż 86 procent trafia na składowiska, a tylko 14 procent jest segregowane i odzyskiwane. Niedługo zabraknie miejsca na ich składowanie (już około 2016 r. składowisko Barycz może się zapełnić).

Źródło: WNP