Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - Elektrownia gazowa o mocy 860 MW powstanie na Pomorzu
Biogaz - Elektrownia gazowa o mocy 860 MW powstanie na Pomorzu Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 29 Czerwiec 2010 10:51

biogazElektrownia gazowa o mocy 860 MW powstanie na Pomorzu do 2016 roku. Umowę wspólników w tej sprawie podpisały Grupa Energa i irlandzka spółka ESB International. Szacowane nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 800 mln euro.

Umowa wspólników została podpisana w ubiegłym tygodniu. Dokument określa przystąpienie partnerów do powołania spółki i rozpoczęcia inwestycji. Informację o jej podpisaniu ujawniono dopiero w poniedziałek, po zaakceptowaniu podpisanego dokumentu przez radę nadzorczą irlandzkiego wspólnika.

Prezes Grupy Energa SA Mirosław Bieliński poinformował w poniedziałek PAP, że we wrześniu ma być podpisana umowa o powołaniu spółki celowej i strony przystąpią do realizacji inwestycji. Dodał, że na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie elektrownia powstanie. Powiedział, że zostanie ona zlokalizowana na terenie wzdłuż linii Żarnowiec-Gdańsk-Grudziądz.
"Nie ma mowy o rozwoju na północy kraju energetyki wiatrowej bez powstania takich źródeł energii jak planowana elektrownia gazowa; po prostu farmy wiatrowe potrzebują źródła interwencyjnego" - powiedział.

Wyjaśnił, że na początku strony będą miały po 50 proc. udziałów w spółce i tak też będą się rozkładały nakłady finansowe na inwestycję. Bieliński powiedział, że nakład inwestycyjny szacowany jest na ok. 900 tys. euro za 1 MW, czyli budowa elektrowni gazowej o mocy 860 MW może kosztować prawie 800 mln euro.

Pod koniec października ub. roku Grupa Energa i irlandzka spółka ESB International podpisały umowę w sprawie budowy elektrowni. Wówczas Energa podała, że będzie to największa pod względem wielkości mocy elektrycznej elektrownia gazowa w Polsce.

Ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przekroczy 6 mln MWh. Roczne zużycie gazu potrzebnego do wyprodukowania takiej ilość energii szacowane jest na ok. 1,2 mld Nm3.

"Inwestycja będzie miała korzystny wpływ na cały krajowy system elektroenergetyczny, gdyż poprawi jakość i pewność zasilania w ubogiej w źródła wytwórcze Polsce północnej" - mówił wówczas Marcin Szpak, prezes Energa Trading, która odpowiada za realizację projektu.

Projekt z irlandzką firmą jest częścią programu Energa Progaz, który przewiduje zbudowanie i uruchomienie do końca roku 2015 gazowych źródeł wytwórczych energii o łącznej mocy co najmniej 600 MW.

ESB International jest spółką pomocniczą ESB - dostawcy energii elektrycznej do instytucji i gospodarstw domowych w Irlandii. ESBI opracowuje inwestycje o mocy 2300MW-2500MW. Całkowicie zrealizował projekty w 115 krajach na całym świecie.

Grupa Energa jest jedną z czterech dużych polskich grup energetycznych. Głównym obszarem jej działalności jest wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży.

Źródło: WNP