Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Energia geotermalna potencjał energii geotermicznej
Potencjał i wykorzystanie - Strona 2

 

Włochy

Włoskie elektrownie geotermalne dysponują mocą zainstalowaną 790 MW, z czego faktycznie wykorzystywanych jest 699 MW. W 2003 roku wyprodukowały one 5340 GWh energii elektrycznej.
We Włoszech istnieją dwa ważne obszary geotermalne: jeden, o powierzchni około 400 km2, obejmujący Larderello, gdzie wykonano 180 odwiertów i Travale/Radicondoli (22 odwierty), drugi to Monte Amiata. Na obu tych terenach występują zasoby geotermalne o temperaturze 300-350 st. C.

Jeśli chodzi o bezpośrednie wykorzystanie energii wnętrza Ziemi, to Włochy dysponują 606,6 MWt mocy zainstalowanej i zużywają 7554 TJ energii rocznie (2098,5 GWh). Wykorzystywane w ten sposób zasoby geotermalne służą w pierwszym rzędzie do podgrzewania wody w basenach (158,8 MWt) i zasilania pomp ciepła (120 MWt), których zainstalowano we Włoszech około 6 tys. Energia geotermalna jest też wykorzystywana do ogrzewania szklarni oraz znajduje zastosowanie w akwakulturze i w przemyśle (produkcja serów, kwasu bornego i dwutlenku węgla).

 

Choć średnie temperatury w Islandii nawet w sierpniu nie przekraczają 12 st. C, w wodach położonej na Półwyspie Reykjanes Błękitnej Laguny (Blaa Lonidh) można się kąpać przez cały rok. W tym wielkim, bladoniebieskim jeziorze wypełnionym wodami odpływowymi z pobliskiej elektrowni geotermalnej w Svartsengi temperatura wody przy ujściu z ziemi wynosi zawsze 70 st. C. Położona na obszarze głębokich na 1800 m gorących źródeł, których temperatura sięga 2400 st. C i oddalona o zaledwie 40 km od Reykjaviku Błękitna Laguna jest najpopularniejszym kąpieliskiem Islandii i jedną z głównych atrakcji turystycznych tego kraju.

 

Wody geotermalne służą tu nie tylko do produkcji prądu i do celów grzewczych (nawiasem mówiąc elektrownia geotermalna w Svartsengi była pierwszym zakładem na świecie, wykorzystującym zasoby geotermalne do obu tych celów), lecz znane są także ze swych leczniczych właściwości. Podczas gdy gorąca para wykorzystywana jest do napędzania turbin w elektrowni, a odsolona woda służy do ogrzewania pobliskiego lotniska i osiedli na półwyspie (zapewnia komfort cieplny 20 tys. osób), zbyt słona, by mogła służyć do celów grzewczych, bogata w mikroelementy woda z Błękitnej Laguny jest znakomitym lekarstwem na rozmaite choroby skórne, w tym nawet na uznawaną za nieuleczalną łuszczycę. Nic więc dziwnego, że Błękitna Laguna szybko zdobyła popularność, szybko powstała tu też odpowiednia infrastruktura (motele, restauracje, kawiarnie, a nawet ośrodek jazdy konnej i pole golfowe) i dziś do uzdrowisko odwiedzane jest przez coraz liczniejsze rzesze kuracjuszy z Europy. Na miejscu mają oni możliwość skorzystania z leczniczych kąpieli, mogą również nabyć lecznicze kosmetyki z solami mineralnymi (seria Blue Lagoon).

Polska

W Polsce zasoby geotermalne znajdują się pod powierzchnią 80% terytorium, ich eksploatacja nie jest jednak łatwa. Zakłady geotermalne pracują w Zakopanem, w Pyrzycach k. Szczecina, w Uniejowie i w Mszczonowie k. Warszawy, zaś źródła geotermalne są wykorzystywane w uzdrowiskach, takich jak Cieplice, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Ustroń, Konstancin i Ciechocinek.

Plan budowy największego kąpieliska geotermalnego w Polsce

12 basenów kąpielowych – połowa w stylowych budynkach, połowa pod gołym niebem – z wodą o temperaturze 29-36 st. C. Możliwość korzystania z zabiegów aquaterapeutycznych, kąpieli błotnych i sauny: góralskiej, rzymskiej, bądź fińskiej. Pomieszczenia rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych, siłownie, solaria, zaplecze gastronomiczne, a także zjeżdżalnia i piaskownica wodna – wszystko to ma się znaleźć na terenia największego kąpieliska geotermalnego w Polsce, którego budowę planuje spółka 40 mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Projekt, przygotowany przez Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne ma zostać wcielony w życie w ciągu najbliższych trzech lat, kiedy to na terenie 4 hektarów w pobliżu starej skoczni powstanie nowoczesny, czynny przez cały rok obiekt. Do napełniania basenów i ogrzewania kąpieliska posłuży gorąca woda ze źródeł geotermalnych, które obficie występują w rejonie Bukowiny. Z pierwszego odwiertu, wykonanego jeszcze w latach 90. w okolicy bukowiańskiego Klina pozyskiwano 46 m3 gorącej wody (o temperaturze 64,5 st. C) na godzinę. Finansowy udział w budowie kąpieliska, której koszt całkowity wyniesie około 50 mln złotych rozważają władze województwa małopolskiego.

 

Źródła:

 • biomasa.org
 • Odnawialne źródła energii jako element rozwoju lokalnego, EC BREC/IMBER, 2003
 • Geotermalną kąpielisko w Bukowinie Tatrzańskiej, Gazeta Wyborcza, 8.03.2006
 • Marszałek zainwestuje w geotermię?, Gazeta Wyborcza, 17.03.2006
 • zielonaenergia.pl
 • worldbank.org
 • geothermal.marin.org
 • pga.org.pl
 • energiewelten.de
 • iga.igg.cnr.it
 • islandia.org.pl
 • geoheat.oit.edu