Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Powstaje "Alternatywna polityka energetyczna dla Polski"
Powstaje "Alternatywna polityka energetyczna dla Polski" Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 14 Listopad 2008 10:16

Instytut na rzecz Ekorozwoju, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Żmijewskiego, prowadzi prace nad "Alternatywną Polityką Energetyczną dla Polski", zakładającą m.in. większe wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.

Polityka energetyczna kraju jest ważnym tematem, który wymaga wiarygodnych i dobrze przygotowanych ekspertyz, będących podstawą do podejmowania mądrych i dalekosiężnych decyzji. Proces wyboru musi być rzetelny. Decydenci powinni wziąć pod uwagę różne aspekty, korzystne dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych grup interesów, tak żeby znaleźć najkorzystniejsze w długiej perspektywie rozwiązanie dla Polski - twierdzi Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE).

Instytut na rzecz Ekorozwoju od początku 2008 roku, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Żmijewskiego (współpracownika InE z Politechniki Warszawskiej), prowadzi prace nad Alternatywną Polityką Energetyczną dla Polski. Celem Instytutu jest wypracowanie rozwiązań energetycznych najkorzystniejszych dla polskiego społeczeństwa i gospodarki.
Bazę wyjściową projektu stanowi skala ograniczenia emisji CO2 zadeklarowana przez polski rząd w Polityce Klimatycznej w 2003 r., zgodna z celami pakietu energetyczno-klimatycznego UE.

Instytut na rzecz Ekorozwoju przedstawił do publicznych konsultacji 7 scenariuszy energetycznych, które - w jego ocenie - można zrealizować w polskich realiach. Analizowane są koszty i wpływ na aspekty związane z konkurencyjnością rynkową, zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem energetycznym i aspektem społecznym.

Jako przykład Instytut prezentuje scenariusz zakładający maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). W związku z tym, że ekspertów interesują wyłącznie możliwe do realizacji rozwiązania, przy jego tworzeniu zostały wzięte pod uwagę różne ograniczenia. Założono rozwój tylko tych rodzajów OZE, które stwarzają największe szanse i są dostępne na naszym rynku. Zaliczają się do nich energetyka wiatrowa na lądzie i morzu, biomasa, biogaz oraz energetyka wodna.


Podstawę do analiz stanowią zarówno koszty inwestycyjne jak i późniejszej koszty eksploatacji.

- Mimo, że maksymalne wykorzystanie OZE początkowo wydaje się dosyć kosztowne, to niesie ze sobą wiele istotnych korzyści, które powinny być wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Inwestując w odnawialne źródła energii wspieramy rolnictwo, tworzymy nowe miejsca pracy w Polsce i promujemy energetykę rozproszoną, co obniża koszty i straty wynikające z przesyłu energii - mówi Kassenberg.

Częściowe zastąpienie energetyki tradycyjnej odnawialnymi źródłami energii znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na kupowanie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

- To czysty zysk ze względu na ochronę klimatu i kwestie ekonomiczne - podkreśla Aleksandra Arcipowska z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.
Poza przedstawionym scenariuszem, Instytut analizuje jeszcze 6 innych rozwiązań zakładających m.in. rozwój energetyki z maksymalnym wzrostem efektywności energetycznej, z dominacją energetyki jądrowej a także z rezygnacją z energetyki opartej na węglu brunatnym.
Dyskusja na temat poszczególnych scenariuszy, wskazywanie ich pozytywnych i negatywnych aspektów ma przyczynić się do wyboru najbardziej korzystnego rozwiązania, które zostanie przełożone na końcowe opracowanie Alternatywnej Polityki Energetycznej.
- Tym projektem chcemy włączyć się do prowadzonych przez rząd prac nad polityką energetyczną, która zakłada zero-energetyczny wzrost gospodarczy do 2030 r. - mówi Kassenberg.

Zakończenie prac nad Alternatywną Polityka Energetyczną planowane jest w połowie przyszłego roku. Publiczna dyskusja i aktywne zaangażowanie mediów pozwoli twórcom Alternatywnej Polityki Energetycznej na weryfikację i udoskonalenie przedstawionych projektów.
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think-tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji.

W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń.

 

 

(Źródło: wnp.pl Dariusz Ciepiela)