Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Dalkia Polska: biomasa to przyszłość
Dalkia Polska: biomasa to przyszłość Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 24 Listopad 2008 17:29
Dalkia zainwestowała w uprawę roślin energetycznych - mówi portalowi wnp.pl Jean-François LePage, dyrektor ds. strategii Dalkia Polska.
Dalkia zamierza inwestować w odnawialne źródła energii. Czy będą to inwestycje związane ze spalaniem biomasy czy rozważacie również inne przedsięwzięcia w tej dziedzinie?

Na razie strategia Dalkii w dziedzinie źródeł odnawialnych jest głównie skoncentrowana na biomasie. Z jednej strony nasze inwestycje będą szły w kierunku systemów spalania - czyli albo takiej przebudowy istniejących kotłów węglowych, żeby uzyskać efekt współspalania węgla z biomasą (tego typu inwestycji już dokonaliśmy w Poznaniu i w Łodzi) albo kompletnej przeróbce kotła węglowego, na taki który byłby w stanie spalać w 100 procentach biomasę.
To jest ta część inwestycji, która dotyczy instalacji spalania biomasy, a drugi dział inwestycji dotyczy panowania nad dostawami. Z tego względu Dalkia zainwestowała w uprawę roślin energetycznych. Z jednej strony robimy to poprzez spółkę Bioenergia, będącej w grupie Praterm, która w chwili obecnej ma już 1700 ha na północy Polski a z drugiej poprzez nową spółkę grupy Dalkia Polska, która się nazywa Dalkia Paliwa. Począwszy od roku 2009 w okolicach Poznania obsadzi ona roślinami energetycznymi 1400 ha gruntów. To są te dwa główne kierunki, chociaż oczywiście podejmujemy też inne działania w odniesieniu do biomasy - np. podpisywanie umów długoterminowych z jej dostawcami.

Na te działania, które państwo podejmujecie ogromny wpływ mają czynniki zewnętrzne - przede wszystkim polityka UE w stosunku do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, limitów emisji CO2?

To oczywiście ma zdecydowanie wpływ na naszą strategię, na to, że inwestujemy w biomasę oraz na to, jaką część produkowanej przez nas energii chcemy pozyskiwać z wykorzystaniem roślin energetycznych. Drugą sprawą jest to, że polityka europejska jest w trakcie zmian. Na razie wiemy, co się będzie działo do 2012 roku. Nie wiemy, jak po tej dacie będą wyglądały przydziały emisji dwutlenku węgla i w jaki sposób będzie funkcjonował rynek uprawnień do emisji.

Tym niemniej musimy już dzisiaj takie decyzje podejmować. Zwłaszcza dla inwestycji, które, tak jak w przypadku instalacji do spalania biomasy, skończą się dopiero za dwa, trzy lata. Zamierzamy osiągnąć stan, w którym w 2015 roku 15 procent wytwarzanej przez nas energii pochodzić będzie ze spalania biomasy. Obecnie udział ten wynosi około 1 proc.

Jak będzie się rozwijać sytuacja na rynku dystrybucji ciepła w Polsce?

Zachodzą na nim pewne zjawiska, których nie sposób nie zauważać. Jednym z nich jest coraz powszechniejsze inwestowanie w ograniczanie zużycia ciepła, w termoizolację. Na rynku, który jest ustabilizowany powoduje to zmniejszenie zużycia ciepła. Jednym z naszych kierunków działania jest rozwój zrównoważony, a wobec tego zależy nam, aby w ostatecznym rozrachunku zużycie energii u naszych klientów zmniejszyło się. Ale zarazem jesteśmy firmą, która zamierza się rozwijać, więc musimy szukać nowych tzw. punktów wzrostu. Zapewnia to na przykład pozyskiwanie nowych klientów - zakładów przemysłowych, centrów handlowych, szpitali nowych osiedli mieszkaniowych. I tu musimy być konkurencyjni w stosunku do innych źródeł ciepła, czyli gazu i energii elektrycznej. Drugi kierunek to oferowanie nowych usług, np. audytów ciepła, certyfikacji, doradztwa w dziedzinie zużycia energii. Tego rodzaju usługi zamierzamy rozwijać.


(Źródło:wnp.pl)