Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Superwydajne kolektory słoneczne
Superwydajne kolektory słoneczne Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 02 Styczeń 2009 12:07
Naukowcom z instytutu MIT udało się skonstruować na bazie cienkowarstwowych struktur krzemowych nowatorskie ogniwo słoneczne, znacznie przewyższające pod względem wydajności elementy budowane z zastosowaniem standardowych technologii.
Uczeni pod kierunkiem profesora materiałoznawstwa i nauk inżynieryjnych Lionela Kimerlinga umieścili na tylnej stronie ogniw reflektory o wysokiej sprawności, a przednią pokryli specjalną warstwą antyrefleksyjną. Pozwala to wyłapywać w strukturze krzemowej dodatkowe kwanty światła czerwonego i bliską podczerwień - fale w tym zakresie następnie zostają przetworzone na energię elektryczną. Zespół badaczy udzielił już licencji na podobną technologię firmie StarSolar z Cambridge - donosi magazyn "Technology Review".

Opracowaną przez metodę przechwytywania światła uczeni zastosowali w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych o grubości około pięciu mikrometrów. Dzięki temu ich prototypowe urządzenie przetwarza światło na energię elektryczną o 15 procent skuteczniej niż ogniwa cienkowarstwowe będące obecnie w sprzedaży. Jak poinformował Peter Bermel, szef działu technicznego w firmie StarSolar i zarazem szef projektu zajmującego się testowaniem nowej technologii, szczegółowe symulacje komputerowe wykazały, że jej skuteczność będzie jeszcze wyższa.

(Źródło: Heise Online)