Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Szwedzkie technologie spalania biomasy dostępne już w Polsce
Szwedzkie technologie spalania biomasy dostępne już w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 10 Luty 2009 10:26

Podniesienie sprawności energetycznej, odzyskiwanie energii ze spalin, gazów procesowych i cieczy, szybki zwrot nakładów inwestycyjnych z zainstalowanych systemów energetycznych, nowatorskie system wykorzystania biomas i odpadów komunalnych - proponują firmy szwedzkie.

Kryzys energetyczny z początku lat 70. ubiegłego stulecia spowodował, że Szwecja - importer ropy, gazu i węgla - bardzo boleśnie odczuła gwałtowny wzrost cen paliw kopalnych. To wtedy uruchomione zostały programy, zakładające jak najszersze wykorzystanie krajowych źródeł energii, ich najwyższą sprawność, ograniczenie strat energetycznych, itp. W efekcie o ile w 1990 roku Szwecja emitowała 300 kg CO2 przy produkcji 1 MWh energii, dziś zaledwie 80 kg (w Polsce - ok. 1000 kg). Ma też wiele przykładów gotowych systemów do kopiowania, jak i technologii do wdrożenia. Kilka z nich zaprezentowali przedstaciele firm szwedzkich 10 bm. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przez demosEurope.

Sposoby wysokosprawnego i efektywnego spalania tzw. paliw wilgotnych (np. biomasy w stanie naturalnym, a nie w peletach, także odpadów komunalnych) zaprezentowała firma Radscan Intervex. Zastosowanie przez nią systemu skraplania spalin, która w trakcie oczyszczania odzyskuje równocześnie energię zawartą w parze wodnej, umożliwia spalanie paliw o 60 procentowej wilgotności i 30 proc. wzrost mocy instalacji. Radson proponuje też np. unikalne rozwiązanie oczyszczania skroplin w kompleksowej instalacji opartej na technologii membranowej. Jakość oczyszczonych spalin pozwala na użycie ich jako wody kotłowej, co uniezależnia zakład od dostaw wody z zewnątrz, pozwala oszczędzić chemikalia i uzyskać wodę systemową o temperaturze 40 st. C.
System zagospodarowania odpadów komunalnych z 14 gmin omawiał przedstawiciel firmy Sysan, operującej w Malmo. W ub.roku przerobiła ona 830 tys. ton odpadów, które w większości zostały spalone w elektrociepłowni (moc 1400 GWh ciepła, 250 GWh energii elektrycznej) lub poddane recyklingowi. Tylko 5 proc. masy odpadów znalazła się na wysypisku śmieci.

Systemy spalania biomasy, szczególnie zrębków drewnianych, oferuje firma Rindi Energii. Stosuje je 14 elektrociepłowni w Szwecji, a pierwsze jej instalacje są także w Polsce - w Chojnicach i Hajnówce. Spółka ta planuje uruchomienie w Polsce co najmniej dwóch elektrociepłowni na biomasę. Do szczegółów - wrócimy wkrótce.


(Źródło: wnp.pl)