Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Nowy blok produkuje zieloną energię w Elektrociepłowni Kielce
Nowy blok produkuje zieloną energię w Elektrociepłowni Kielce Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 17 Luty 2009 13:10
W Elektrociepłowni Kielce ruszył blok energetyczny produkujący energię z biomasy.
Generalnym wykonawcą w systemie „pod klucz” była Fabryka Kotłów Rafako z Raciborza w konsorcjum z Zakładami Remontowymi Energetyki Katowice z Katowic.

- Do tej pory Rafako specjalizowało się głównie w produkcji i montażu kotłów oraz instalacji ochrony środowiska. Obiektem w Kielcach możemy się pochwalić w kraju jak i za granicą. Świadczy o tym, że Rafako zdobyło referencje generalnego realizatora obiektów energetycznych – mówi Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako.

Prezes podkreślił również, że większość prac zrealizowana została w oparciu o polskich podwykonawców i producentów.

- Jest to jeden z pierwszych tego typu zrealizowanych projektów w Polsce, a na pewno pierwszy i największy, jeżeli chodzi parametry i wydajność kotła na biomasę – mówi Grzegorz Podsiadło z Rafako, kierownik projektu EC Kielce.

Blok składa się z dwóch kotłów, węglowego OR 50 oraz na biomasę OS 20, turbiny parowej oraz urządzeń towarzyszących. Firma Rafako odpowiadała za dostawę i montaż obydwu kotłów wraz z urządzeniami towarzyszącymi i składowiskiem biomasy, prace wyburzeniowe i budowlane oraz całą infrastrukturę związaną z funkcjonowaniem bloku energetycznego łącznie z wyprowadzeniem energii elektrycznej na zewnątrz.

ZRE Katowice realizowały pracę z zakresu dostawy i montażu turbiny, wymiennika oraz innych urządzeń. Wartość kontraktu wynosiła ponad 87 mln zł. Projekt został zrealizowany w terminie 19 miesięcy. Rafako podpisało umowę z Elektrociepłownią Kielce 1 czerwca 2007 r. Odbiór techniczny obiektu nastąpił 18 grudnia 2008 r.

Kocioł OS 20 o wydajności 20 t pary/h został zaprojektowany jako kocioł do spalania biomasy pochodzenia drzewnego. Paliwo gwarancyjne stanowią zrębki o granulacji 1-5 cm, wartości opałowej 8,1 – 9,8 MJ/kg, wilgotności 42 – 51 proc. Oprócz instalacji podawania biomasy do kotła zainstalowano układ rozdrabniania biomasy wyposażony w specjalny rębak pozwalający na przygotowanie paliwa z biomasy wielkogabarytowej, np. konarów lub korzeni drzew oraz roślin energetycznych, czyli witek wierzby. W skład bloku wchodzi również kocioł rusztowy parowy OR-50 o wydajności 50 t pary/h spalający miał węglowy.

- Inwestycja zwiększyła możliwości rozwojowe naszej firmy. Wiąże się także z korzyściami dla miasta Kielce. Oznacza poprawę bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Przy tej wielkości bloku nasza elektrociepłownia jest w stanie zaspokoić ok 15 proc. miejskiego zapotrzebowania w energię elektryczną, czyli w razie potrzeby zasilić najważniejsze urządzenia w mieście. To także wkład w rozwój wytwarzania energii przyjaznej środowisku naturalnemu – mówi Zbigniew Fąfara, prezes zarządu i dyrektor naczelny PGE Elektrociepłownia Kielce.

Na budowę bloku energetycznego zasilanego biomasą udało się pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz fundacji EkoFundusz.

(Źródło: wnp.pl)