Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Wiatrowi energetycy krytykują Ministerstwo Gospodarki
Wiatrowi energetycy krytykują Ministerstwo Gospodarki Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 23 Luty 2009 09:55
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej krytykuje projekt "Polityki energetycznej Polski do roku 2030", w którym brak jest systemowego podejścia do całego sektora energetyki a wiele zapowiadanych działań jest pozorowanych.
Najważniejsze postulaty Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) zgłaszane pod adresem Ministerstwa Gospodarki przygotowującego projekt "Polityki energetycznej..." dotyczą:
- braku wsparcia dla rozwiązań obligujących operatorów sieci do modernizacji i rozbudowy sieci na potrzeby ubiegających się o przyłączenie. Proponowane w projekcie zobowiązanie do sporządzania planów rozwoju bez stworzenia skutecznego mechanizmu wymuszającego na operatorach ich realizację jest więc działaniem pozornym. Niezrealizowanie przez OSP i OSD obecnych planów rozwoju jest tego najlepszym dowodem.
- enigmatycznej zapowiedzi zmian w mechanizmach wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE. PSEW wielokrotnie podnosiło wymóg stabilności systemu jako podstawowy i niezbędny element rozwoju OZE. Każda tego typu zapowiedź z punktu widzenia inwestora zwiększa tylko ryzyko i zawsze odbija się negatywnie na decyzjach inwestycyjnych.
- brak celów i działań w zakresie możliwości powstawania farm wiatrowych typu offshore - w dzisiejszym stanie prawnym odnoszącym się do możliwości lokalizowania i przyłączania farm offshore do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego nie ma praktycznie możliwości realizacji jakiejkolwiek inwestycji tego typu. Farmy offshore to dzisiaj główny i najbardziej wspierany finansowo kierunek rozwoju źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej. Brak takich zapisów w strategii pozbawia z jednej strony możliwości wnioskowania o niezbędne zmiany legislacyjne a z drugiej uniemożliwia praktycznie możliwości wsparcia tych inwestycji ze środków unijnych.

- ograniczenie kwestii rozwiązania problemu i całej procedury związanej z wydawaniem warunków przyłączenia do idei pobierania kaucji. W formie proponowanej przez Ministerstwo Gospodarki, czyli zaliczki, rozwiązanie to staje się dodatkową i jedną z najważniejszych barier w procesie przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznej, a dotyczyć to będzie w szczególności źródeł odnawialnych. Według analiz prawnych przygotowanych przez PSEW i przesłanych do Ministerstwa Gospodarki rozwiązanie to ma ewidentne wady prawne i w formie zaproponowanej przez resort gospodarki jest niekonstytucyjne.

Podstawową wadę, według PSEW, projektu "Polityki energetycznej..." jest brak systemowego podejścia do całego sektora energetyki.

Według Stowarzyszenia "Polityka energetyczna..." nie jest dokumentem strategicznym mającym na najbliższe kilkanaście lat określić generalne kierunki rozwoju poszczególnych sektorów energetycznych, a jest raczej zlepkiem czy zestawieniem bieżących, często doraźnych celów i działań zgłaszanych przez poszczególne działy i segmenty energetyki, uzupełnione o bieżące cele polityczne aktualnie rządzącej partii.

(Źródło: wnp.pl)