Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Rozwój energetyki wiatrowej jest koniecznością
Rozwój energetyki wiatrowej jest koniecznością Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 05 Marzec 2009 15:56
Polska aktywność w zakresie prawnych regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii spowodowana jest przede wszystkim koniecznością wywiązania się z obowiązków nałożonych przez Wspólnotę Europejską.

Nasz kraj, chcąc wypełnić obowiązki nałożone przez Unię Europejską Dyrektywą 2001/77/WE, musi w najbliższych latach znacznie zwiększyć udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Do 2010 roku Polska powinna osiągnąć wynik 7,5 proc. udziału energii odnawialnej w krajowym zużyciu energii brutto.

Instrumenty wsparcia

Farmy wiatrowe powstają na całym świecie. W Europie prym w tym zakresie wiodą Niemcy, a także Hiszpania, Dania, Włochy i Wielka Brytania. Pomimo kilku zrealizowanych w Polsce inwestycji tego typu (Puck, Kisielice, Cisów, Tymień) aktywność przedsiębiorców w sektorze odnawialnych źródeł energii nie jest zadowalająca. Konieczne stało się wprowadzanie do polskiego porządku prawnego instytucji mogących zapewnić wzrost inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych.

Jednym z najważniejszych europejskich aktów prawnych traktujących o odnawialnych źródłach energii jest Dyrektywa 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 września 2001 r. w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z art. 1 celem dyrektywy jest wspieranie zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej na wewnętrzny rynek energii elektrycznej oraz stworzenia podstaw dla opracowania przyszłych ram Wspólnoty w omawianym przedmiocie. W preambule zostały wymienione podstawowe zalety związane z energią ze źródeł odnawialnych: ochrona środowiska, rozwój nowych technologii, wzrost zatrudnienia, budowanie bezpieczeństwa energetycznego. Państwa europejskie stosują różnego rodzaju instrumenty mające wspierać inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii, takie jak: tzw. zielone certyfikaty, zwolnienia podatkowe czy też dotacje.

Również polski ustawodawca pod wpływem regulacji wspólnotowych wprowadził instrumenty mające na celu rozwój energetyki związanej z tzw. czystą energią. Ustawa - Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. nałożyła na przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem i sprzedające tę energię odbiorcom końcowym, przyłączonym do sieci na terytorium Polski, obowiązek uzyskiwania i przedstawiania do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki tzw. świadectw pochodzenia. Sankcją za niewywiązanie się z powyższego obowiązku jest nałożenie na przedsiębiorcę kary pieniężnej.

Świadectwa pochodzenia

Świadectwami pochodzenia są dokumenty potwierdzające, iż energia elektryczna została wytworzona w odnawialnym źródle. Świadectwo pochodzenia zawiera dane przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii, określenie lokalizacji, rodzaju i mocy odnawialnego źródła energii, w którym energia elektryczna została wytworzona, dane dotyczące ilości energii elektrycznej objętej świadectwem pochodzenia i wytworzonej w określonym odnawialnym źródle energii oraz określenie okresu, w którym energia elektryczna została wytworzona. Świadectwa pochodzenia są wydawane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii. Wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia jest składany za pośrednictwem operatora systemu energetycznego do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który może w drodze postanowienia odmówić jego wydania. Prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią przedmiot obrotu giełdowego, a wygasają z chwilą umorzenia świadectwa pochodzenia.

Polityka energetyczna

Wprowadzenie tzw. zielonych certyfikatów, jak również zwolnień z opłat koncesyjnych dla przedsiębiorców produkujących mniej niż 5 MW energii z źródeł odnawialnych, ma prawnie wspomóc realizację polityki energetycznej dla Polski. Organem odpowiedzialnym za realizację polityki energetycznej w Polsce jest minister gospodarki. Prawo energetyczne nakłada na niego wiele obowiązków, do których należą m.in.: przygotowanie projektu polityki energetycznej państwa i koordynowanie jej realizacji, określanie szczegółowych warunków planowania i funkcjonowania systemów zaopatrzenia w paliwa i energię, nadzór nad bezpieczeństwem zaopatrzenia w paliwa gazowe i energię elektryczną, współdziałanie z wojewodami i samorządami terytorialnymi w sprawach planowania i realizacji systemów zaopatrzenia w paliwa i energię oraz koordynowanie współpracy z międzynarodowymi organizacjami rządowymi.

(Źródło: www.infor.pl)