Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Amerykanie zbudowali ogniwo słoneczne o rekordowej sprawności
Amerykanie zbudowali ogniwo słoneczne o rekordowej sprawności Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 18 Sierpień 2008 00:00

Naukowcy z podlegającego amerykańskiemu Departamentowi Energetyki Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych twierdzą, że opracowali najwydajniejsze ogniwo słoneczne świata.Podobno skonstruowane przez nich superogniwo przetwarza na energię elektryczną aż 40,8 proc. padającego nań światła słonecznego, podczas gdy standardowe panele słoneczne, mające sprawność nieporzekraczającą 15 proc., uchodzą za wyjątkowo udane.

Podczas eksperymentów zespół pod kierunkiem Johna Geisza naświetlał ogniwo 326 "sztucznymi słońcami", z których każde emituje ilość energii świetlnej odpowiadającą tej, jaka pada na Ziemię podczas słonecznego dnia. Pole zastosowań superwydajnych ogniw słonecznych jest bardzo duże: bardziej niż na dachowe urządzenia fotowoltaiczne nadają się one do zasilania satelitów czy też farm słonecznych – w przypadku tych ostatnich światło trafia na ogniwa w postaci zogniskowanej przy użyciu specjalnego systemu soczewek i luster - podaje portal www.heise-online.pl.

Jako podstawy do skonstruowania ogniwa słonecznego uczeni z NREL użyli płytki wykonanej z arsenku galu. Następnie oddzielili całe ogniwo od płytki, uzyskując w ten sposób wyjątkowo cienki i lekki panel słoneczny. Zamiast pojedynczego złącza półprzewodnikowego umieszczonego na podłożu z germanu naukowcy zastosowali domieszkowane półprzewodniki kompozytowe z fosforku galowo-indowego i arsenku galowo-indowego, tworząc w ten sposób trzy złącza na ogniwie.

Na złączach tych światło słoneczne rozdziela się na 3 wiązki, dzięki czemu jest efektywniej absorbowane. Ponadto zespół Geisza zoptymalizował sprawność przechwytywania energii w środkowym i dolnym złączu przez zastosowanie nieregularnej struktury siatki: nieregularnie uporządkowane atomy tak zwanych złączy metamorficznych zwiększają potencjał przetwarzania wpadających promieni słonecznych, a tym samym ilość wytworzonej energii.

 

(źródło: www.heise-online.pl)