Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Prof. Szyszko: duży potencjał dla zielonej energii
Prof. Szyszko: duży potencjał dla zielonej energii Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 14 Sierpień 2008 01:00

Możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce są ogromne, gorzej jest z ich wykorzystaniem - ocenia prof. Jan Szyszko, poseł na Sejm i były minister środowiska.

Jak wynika z analiz wykonanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej przy współpracy Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w 2006 r. w Polsce wykorzystano zaledwie 17,4 proc. potencjału odnawialnych źródeł energii (OŹE). Według tych badań na największy potencjał tkwi w energetyce wiatrowej, na drugim jest biomasa a dalej inne źródła.

Według profesora Szyszko w Polsce istnieje duży potencjał wykorzystania biomasy produkowanej z rodzimych gatunków roślin. Wskazuje, że co roku w gospodarce leśnej powstaje ok. 2 mld m sześć drewna odpadowego, które powinno być wykorzystywane bardziej efektywnie niż obecnie.

Minister podkreśla, że efektywność spalania drewna w nowoczesnych instalacjach dochodzi do 97 proc., podczas gdy w przestarzałych obiektach wynosi ona zaledwie 8 proc. Dlatego, jego zdaniem, racjonalne wykorzystywanie biomasy, czyli spalanie jej w nowoczesnych kotłach, pozwoli na spełnienie wymogów dotyczących udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.

W ocenie Jana Szyszko istnieją także dobre możliwości rozwoju geotermii, ponieważ - jak przypomina - średnio co 100 metrów w głąb Ziemi temperatura rośnie o 3 stopnie Celsjusza. Zwraca przy tym uwagę na sprzeczne opinie ekspertów dotyczących możliwości wykorzystania geotermii: od wielkiego aplauzu do wielkiej krytyki.

Dodaje jednak, że m.in. w południowych Niemczech czy Czechach geotermia jest z powodzeniem wykorzystywana. Realizowane do tej pory projekty geotermalne w Polsce nie napawają jednak wielkim optymizmem.

Zdaniem Jana Szyszki także spory, i także niewykorzystany, potencjał tkwi w energetyce wiatrowej, chociaż według niego docelowo znaczenie energetyki wiatrowej ma być mniejsze niż biomasy i geotermii. Na rozwój może liczyć także energetyka wodna, będą to jednak małe elektrownie wodne.

Profesor Jan Szyszko wskazuje także, że większą uwagę należy zwracać również na utylizację i odzyskiwanie energii z odpadów. W jego ocenie to największe wyzwanie jakie powinno być realizowane w ramach rozwoju OŹE.

(źródło: wnp.pl)

Zgodnie z przepisami, przez biomasę rozumie się m.in. odpady biologicznie degradowalne, jak np. papier, drewno, niektóre tkaniny, substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które stanowią sporą część odpadów komunalnych. Pozostałe składniki odpadów komunalnych, które nie mieszczą się w definicji biomasy, mogą być wykorzystane jako paliwo stałe.

W Polsce funkcjonuje obecnie jeden zakład w Warszawie produkujący zieloną energię z odpadów. W najbliższych latach na terenie całego kraju ma ich powstać 10.